Albo inaczej – jak sformatować coś więcej niż komórkę w której jest szczególna wartość. Może chodzić o cały wiersz, a może chodzić o np. inne komórki.
Poniżej przedstawiam prościutki przykład z listą koszy na śmieci. Chcemy, żeby na czerwono zakreślał się ten kosz, który jest pusty (bo właściciel nie lubi pustych koszy 🙂 ). Ale zakreślona na czerwono ma być jego lokalizacja i info o worku, a nie sama informacja czy pusty czy pełny.
To coś więcej niż zwykłe formatowanie warunkowe dostępne pod menu Formatuj — > Formatowanie warunkowe.
Zaznaczamy obszar który chcemy sformatować, czyli wiersze z zakresu A2:B6, a następnie wchodzimy w formatowanie warunkowe:
Wybieramy ostatnią pozycje z rozwijanej listy “Formatuj komórki, jeśli…” –> czyli “Niestandardowa formuła to”.
W ten sposób możemy zadeklarować własne reguły.
=$C2:$C="pusty"
W ten sposób Arkusz będzie testował najpierw wiersze w kol. C by określić formatowanie kolumny A, a potem przejdzie i sprawdzi znów wiersze z C dla formatowania kolumny B (dlatego musieliśmy użyć $).
Gdybyśmy chcieli zakreślić cały wiersz (to bardzo przydatne w przypadku szerokich tabel nie mieszczących się na ekranie), należy wpisać A2:6 w pozycji “Zastosuj do zakresu”
Tak. W ilustracji do wpisu jest efektowniejsza paleta kolorów. Przyznaję, że przygotowałem ją chwilę po tym jak powstał wpis.