Like

Arkusze Google potrafią sprawdzać dzisiejszą datę i godzinę i wykorzystywać ją w funkcjach. To bardzo przydatne choćby po to by sprawdzić która faktura się przeterminowała, albo za ile dni będzie wypłata. Możemy też wyfiltrować z listy zadań te, które są do zrobienia na dziś, albo wyciągnąć grafik pracowników z tego tygodnia.

Czytając ten tekst możecie wspomóc się plikiem roboczym zawierającym wszystkie poniższe przykłady. Jeśli chcecie go modyfikować – zróbcie sobie kopię (Plik —> Utwórz kopię)

Jak sprawdzić faktury, które się przeterminowały

Chodzi o to by funkcja działała na bieżąco. Za każdym razem gdy wejdziemy w arkusz, ma nam pokazywać, które faktury są przeterminowane. Zaczynamy od wprowadzenia komórki z dzisiejszą datą. Służy do tego formuła TODAY(). Wpisujemy ją bez żadnych zmiennych, a ona sprawdza datę i wpisuje ją do komórki.

Skoro mamy już dzisiejszą datę, to możemy porównać ją z datami terminów płatności i określić które faktury są przeterminowane. Wystarczy że użyjemy prostej formuły warunkowej IF (szerzej o IF w osobnym wpisie).

=if(D4<$B$1;"TAK";"NIE")

Jeśli D4 (termin płatności) jest mniejsze niż B1, to wpisz TAK, a jak nie jest to wpisz NIE.

Możemy dla elegancji użyć jeszcze formatowania warunkowego, które zrobi nam tło przy wszystkich przeterminowanych fakturach.

Zaznaczamy całą tabelę (bo chcemy, żeby sformatowany był cały wiersz) i ustalamy warunki formatowania. Niestandardowa formuła =$e4:$e7=”TAK” oznacza, że styl formatowania ma być nadany dla całego wiersza, jeśli w kolumnie E znajdzie się słowo TAK.

W ten sposób jak tylko wejdziemy do arkusza, od razu zobaczymy przeterminowane faktury jak na dłoni.

Za ile dni będzie wypłata?

Załóżmy, że wypłatę dostajemy za każdym razem 3 dnia miesiąca. Obliczenie wydaje się banalne, problem w tym, że miesiące mają różną długość – od 28 dni w lutym (nie przestępnym) do 31 dni. Musimy to uwzględnić w naszym obliczeniu.

W komórce B1 jest podana data, a formuła warunkowa określa kiedy będzie najbliższa wypłata w zależności od tego który dzień jest dziś.

Widać tutaj kilka przydatnych formuł.

day(B1) bierze datę z komórki B1 i podaje tylko dzień miesiąca.

year(B1) bierze datę i podaje sam rok.

month(B1) bierze datę i podaje sam miesiąc.

Na tej bazie – jeśli chcemy wyświetlać w arkuszu np. tylko bieżący rok to zagnieżdżamy dwie formuły, piszemy =year(today()) i mamy bieżący rok, który nam się automatycznie zaktualizuje.

eomonth(B1;0) bierze datę z komórki B1 i podaje datę z ostatniego dnia miesiąca. Jeśli dziś jest 21 sierpnia to ta formuła wypluje nam datę 31 sierpnia 2020 roku. Druga wartość to liczba miesięcy, które należy dodać. Zatem jeśli wpiszemy =eomonth(today());1) to dostaniemy ostatni dzień z przyszłego miesiąca. To ważne z punktu widzenia różnic w długości miesięcy.

Z kolei funkcja date ma składnię

date(rok;miesiąc;dzień)

i w poszczególnych polach możemy wpisywać dowolne wartości lub formuły.

Użyta w przykładzie formuła date(year(B1);month(B1);3) daje nam 3 dzień z bieżącego miesiąca (komórka B1 zawiera dzisiejszą datę).

Jeśli byśmy chcieli uzyskać 3 dzień z przyszłego miesiąca (tak jak to zrobiliśmy przy pomocy funkcji eomonth), możemy też skorzystać z funkcji date i wpisać np. =date(year(today());month(today())+1;3).

Jak wygląda grafik pracy na dziś?

Zdarza się, że mamy rozpisane harmonogramy lub grafiki pracy. Czasem na wiele miesięcy w przód. Czasem warto wyłowić tylko dzisiejszy dzień i mieć go na wierzchu, żeby nie musieć szperać po arkuszu. Możemy np. dzisiejszy wiersz ustawić na szczycie arkusza i zablokować – tak by zawsze widzieć aktualne dane na wierzchu po otwarciu.

Żeby wyciągnąć z tabeli konkretną datę, korzystam z formuły vlookup (dokładnie opisana w innym wpisie). Wyszukuje ona dla mnie godziny pracy i komentarze stojące obok dzisiejszej daty:

=vlookup(today();B16:D26;2;FALSE)

Oznacza to, że vlookup ma wziąć zakres B16:D26 i wyświetlić dane z drugiej kolumny tego zakresu, jeśli pierwsza kolumna jest zgodna z dzisiejszą datą. To samo robię obok, by uzyskać zawartość komórki z trzeciej kolumny.

=vlookup(today();B16:D26;3;FALSE)

Jak określić kiedy mija 14 dni roboczych?

Na ten problem można trafić, gdy umawiamy się na wykonanie pracy, albo na rozpatrzenie reklamacji czy załatwienie sprawy w urzędzie. Kiedy to będzie?

Arkusze Google zawierają funkcję, która pozwala oddzielić weekendy od zliczania dni, a także dodać własną listę dni wolnych od pracy (takich jak Święto Pracy czy Lany Poniedziałek). To WORKDAY (DZIEŃ. ROBOCZY).

=WORKDAY(data początkowa;ile dni;[lista dni wolnych])

Weźmy na przykład określenie, kiedy urząd ma termin na rozpatrzenie dokumentów. Załóżmy, że zobowiązuje się to zrobić w 14 dni roboczych. A my chcemy wiedzieć kiedy to. Funkcja będzie uwzględniać jako dni wolne soboty i niedziele. Możemy też stworzyć własną listę dni wolnych w roku. Efekt wygląda tak:

Widzimy, że funkcja WORKDAY pobiera informacje z tabeli dni wolnych w komórkach G30:G42 i uwzględnia Boże Ciało, które wypada 11 czerwca

A jak już wszystko wydało się mętne i trudne do zapamiętania to wciśnijcie Ctrl + ; Wstawia w komórkę bieżącą datę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.